„Naše společnost je založena na iluzích.“
English version of this article on LinkedIn
Pro lidi není snadné prohlédnout realitu; velkou roli v tom hraje víra (v „dobré“ autority, ve „správnou pravdu“, ve vědu, v představu, že velká změna není možná, že bychom mohli snadno rozhodovat na dálku o tom, kdo zemře a kdo bude žít, atd.).
Obecně mohu víru popsat jako stav nevědění. Pro mě je lepší vědět, než věřit. Vědět, či spíše snažit se vědět, je také způsob vědy, ale dnešní věda je také systémem, vlastně systémem víry – pouze nahradila systém náboženství, církve, ale hra na víru a diktování správné cesty pokračuje, včetně exkomunikace. Nebo snad věříme, že naše věda zná vše, co existuje a jak funguje? Zapomněli jsme, že věda je obecně založena na mnoha teoriích a částečných nebo neúplných znalostech?
Jeden ze způsobů, jak se na nás lidi dívat, je, že většinu času jsme ovládáni skrze víru. Měli bychom věřit tomu, měli bychom věřit tamtomu, měli bychom věřit jen určitým zemím, všem farmaceutickým lékům, všem hrozbám, které nemůžeme přežít apod. Tato víra je nám ale nabízena, my ji můžeme přijmout nebo ne. Tato víra není otázkou vědění, ale rozhodnutí o přijetí nabízené víry. Ze zvědavosti, jak často jednáte na základě pouhé víry, ať už vaší nebo přejaté, a jak často na základě skutečného vědění?
Když se víra mísí s negativním pocitem (= nedostatkem něčeho, v konečném důsledku nedostatkem informací), jako je strach, ztrácíme se, pokud nejsme zvyklí pracovat s nejistotou nebo se spoléhat sami na sebe. Představte si, že věříme (= nevíme, chybí nám informace) a máme strach (= nevíme, chybí nám informace). Popište svůj problém a najdete řešení…
Zdá se, že nejlepším způsobem, jak ovládat lidi, je vymyslet (triádu) systémů (1) víry/náboženství, (2) moci (vláda s armádou, která nahradila monarchii) a něčeho nebo nějaké energie, kterou si lidé vyměňují nebo ji potřebují a jejímž prostřednictvím je lze manipulovat (např. politika cukru a biče), jako jsou (3) peníze. Ale mohou to být i jiné energie, např. sexuální, „láska“ nebo jídlo. Řekla bych, že existuje někdo, kdo zná lidskou povahu lépe než my sami.
Abychom věděli, potřebujeme získat a analyzovat informace z chaosu, který vzniká ve hrách, jakou popsal Bruce v článku „WHO’s on First“. Představte si, kolik her dnes můžeme sledovat, kolik chaosu je potřeba nebo je možné objasnit.
Jistě, víra je krokem před poznáním, a často platí, že bez víry nelze dosáhnout poznání či vědění. Stejně jako se nerodíme dospělými. Dokud nedosáhneme stavu vědění, řekla bych, že je lepší naslouchat těm, kteří chtějí objasňovat, ptát se, přemýšlet do hloubky, zatímco my nemáme dost času, energie ani ochoty, nemyslíte? Víte, co se jinak může stát? To možná nikdy nebudete vědět… 😉 A budete odkázáni pouze na svou víru = nevědění => strach.
Takže jedna z hlavních otázek zní – věříte (všem systémům a hrám), nebo víte (sami za sebe)…? Co vlastně chcete a potřebujete vědět?
Každopádně jsem si doteď myslela, že baseball neznám…
Zdroj foto: https://pixabay.com/users/elg21-3764790/